Trudna sztuka wyprzedzania cz. 3
W kolejnej już, trzeciej części, tekstu o wyprzedzaniu zajmiemy się tematem jakich pojazdów, gdzie i kiedy wyprzedzać nie wolno. A także szczególnym rodzajem wyprzedzania, tzn. wyprzedzaniem z prawej strony.
Zakazy wyprzedzania
Nie wolno ci wyprzedzać pojazdu jadącego po jezdni:
- na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, w wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
Co prawda zgodnie z definicją pojazdem nie są urządzenia wspomagające ruch, czyli np.: rolki, wrotki czy tradycyjne deskorolki. Jednak moim zdaniem bezpośrednio przed i na przejściu, czy przejeździe niekierowanym, nie wyprzedzaj nikogo, nawet tych jadących, z braku innej możliwości, po jezdni na rolkach, czy wrotkach. Bo ci jeszcze skręci taki nagle w poprzek jezdni na przejście dla pieszych, czy przejazd dla rowerów i dopiero się zrobi problem.
Kierowców kusi też często wyprzedzenie rowerzysty jadącego bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, czy przejazdem dla rowerów, gdzie ruch nie jest kierowany. Kusi bo rowerzysta jedzie wolno i blisko prawej krawędzi jezdni, a więc miejsca jest dużo. Nigdy tego nie rób. Nie tylko dlatego, że rower to już pojazd i zabrania tego tutaj prawo. Niestety rowerzyści robią czasami taki numer, że dojeżdżając do przejścia dla pieszych, schodzą nagle z roweru i jakby nigdy nic, prowadząc rower, przechodzą tym przejściem. Albo jadą jezdnią i skręcają nagle w przejazd dla rowerów. I jak ci się trafi taki delikwent, to nieszczęście gotowe. Dlatego jeżeli jest przed tobą takie przejście, czy przejazd, jedź za tym rowerzystą, poczekaj z wyprzedzaniem aż minie on to przejście czy przejazd.
Ok, jedziemy dalej.
Nie wolno ci wyprzedzać pojazdu silnikowego jadącego po jezdni, czyli takiego pojazdu, który jest wyposażony w silnik (nie dotyczy to motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego):
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi.
Prawo dopuszcza takie wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej i na jezdni dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni. Jednak moim zdaniem dobrze się zastanów czy warto, bo najprawdopodobniej nie widzisz co się dzieje zaraz za wierzchołkiem wzniesienia, czy ostrym zakrętem. A co jeżeli jest tam zablokowana droga? Albo coś leży na jezdni?
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany, oraz z wyjątkiem wyprzedzania pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
Uczestnika ruchu lub pojazd sygnalizujący zamiar skręcenia w lewo, możesz wyprzedzić tylko z jego prawej strony. Bo inaczej się zderzycie. I odwrotnie, jeżeli skręca w prawo, to z lewej, ale nie na przeciwny pas.
Wyobraź sobie taką sytuację, jedziesz przez niewielką miejscowość, drogą z pierwszeństwem. Przed tobą skrzyżowanie z drogą podporządkowaną z lewej i prawej strony. Przed tobą inny pojazd, który sygnalizuje zamiar skręcenia w prawo. Droga jest wąska, aby go wyprzedzić musiałbyś wjechać na pas w przeciwnym kierunku ruchu. Czy wolno ci to zrobić? Nie. Bo się to jeszcze źle skończy. Może ktoś wyjedzie z podporządkowanej z lewej strony i zderzycie się czołowo. Poczekaj za poprzedzającym pojazdem, jak skręci pojedziesz dalej.
Tutaj moja uwaga, zanim kiedykolwiek zaczniesz wyprzedzać sygnalizujący zamiar skrętu pojazd, musisz być pewny, że kierujący nim, skręci tam gdzie sygnalizuje. Bo może nie. Ma włączony prawy kierunkowskaz, a za chwilę okaże się, że skręci w lewo. Albo odwrotnie. Jego zachowanie na drodze musi potwierdzać to co sygnalizuje. Jeżeli sygnalizuje zamiar skręcenia w prawo i zjeżdża na prawo, albo sygnalizuje w lewo i zjeżdża na lewo, to jest OK. Póki nie masz pewności, czekaj.
Nie wolno ci wyprzedzać, jeżeli jest znak „zakaz wyprzedzania”.

Nie wolno ci wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym. Przy czym pamiętaj, że pojazd pogotowia, straży, czy policji, staje się pojazdem uprzywilejowanym dopiero kiedy wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie i jadzie z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Pojazdem uprzywilejowanym są też pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.
Wyprzedzanie z prawej strony
Ogólna zasada mówi, że wyprzedzamy przejeżdżając z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Takie wyprzedzanie jest dla kierowców bardziej intuicyjne i jest uznawane za bezpieczniejsze. Są jednak od tej zasady odstępstwa, kiedy możemy wyprzedzać tylko z prawej strony, albo wyprzedzanie z prawej strony jest wyjątkowo dopuszczalne.
Tylko z prawej strony możesz wyprzedzić:
- pojazd lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo,
- pojazd szynowy, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.
Wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne jeżeli na drodze są wyznaczone pasy ruchu:
- na jezdni jednokierunkowej,
- na jezdni dwukierunkowej jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
Rowerzyści z prawej strony
Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony. Czyli jak będziesz jechał bardzo powoli, bo np. będzie zakorkowna droga, niemal pewne, że jadący rowerzysta przejedzie ci z twojej prawej strony.
Przeczytaj też wcześniejsze artykuły Wyprzedzanie cz. 1 i Wyprzedzanie cz. 2
Radości z jazdy.
Kieruj mądrze, jedź odpowiedzialnie.